Kapelusz Edyty 2020

with Brak komentarzy

W słoneczne popołudnie 14 września 2020 roku ze wzruszeniem odebrałam prestiżową nagrodę Miasta Lublińca – Kapelusz Edyty.

Kapelusz Edyty to nagroda, która nawiązuje do wyjątkowej osobowości patronki Lublińca – nie tylko słynnej filozof, doktorantki Edmunda Husserla, karmelitanki. Kanonizowanej przez papieża Jana Pawła II, ale również zwyczajnej kobiety - nauczycielki, miłośniczki literatury, tańca i górskich wycieczek. Mimo wytężonej pracy naukowej potrafiła znaleźć czas dla rodziny i przyjaciół.

 

Nagroda ta przyznawana jest kobietom działającym z pasją, wizją i charyzmą. Nominowane są kobiety, które dla innych są przykładem i inspiracją. Motywują do działania, wskazują kierunki, w jakich warto podążać, dają siłę do przezwyciężania życiowych niepowodzeń, uczą jak walczyć o swoje szczęście, nie krzywdząc innych. Są wyjątkowe i niezastąpione, ale często również niezauważalne… Kobiety, które zwykły dzień potrafią zmienić w niezapomniane, wyjątkowe chwile, ucząc szacunku, miłości, wytrwałości i poświęcenia dla tego, co w życiu najważniejsze.

Dyplom Kalpeusz Edyty 2020 dla Alicja Podgrodzka

Alicja Podgrodzka - laureatka nagrody Kapelusz Edyty

Kiedy w marcu 2017 roku byłam po raz pierwszy nominowana do tej nagrody, czułam, że na to nie zasłużyłam. Odebrałam to natomiast jako wyjątkowe zobowiązanie. Przez kolejne trzy lata ciężko pracowałam na to, co obecnie mogę zaoferować światu. I choć cztery wydane książki to niewątpliwie jest sukces, to ja szczególny nacisk chciałabym położyć na moją działalność charytatywną.

 

Od każdej wydanej przeze mnie książki przekazuję złotówkę na dwa cele. Na ratowanie dzieci w łonie mamy i na wspieranie mam w karmieniu naturalnym. Oprócz tego dziesiątki moich książek przekazałam na licytacje charytatywne. Bo wierzę, że warto pomagać, a dobro powraca.

 

Dzięki takiej formie działalności, każda osoba, która kupuje moje książki, przyczynia się do tego pięknego dzieła, jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi.

W uzasadnieniu nominacji napisano między innymi: „Pani Alicja Podgrodzka, mama, żona, pisarka. Dwukrotna laureatka konkursu Książka Przyjazna Dziecku – I miejsce za książkę „Jeżyk zwany Pajacykiem” oraz III miejsce za książkę „O boćku, który bał się wróbli”, która zdobyła również nagrodę specjalną gwarantującą wydanie książki [Książka ukazała się 20 maja 2020 roku]. W maju ukaże się jej książka o emocjach w procesie karmienia piersią pt. „Uwielbiałam cię karmić” [Książka ukazała się 4 czerwca 2020 roku].

Pani Alicja pokazuje nam, niezależnie od etapu własnego życia, wszystkie wartości, które płyną z macierzyństwa, nie upiększając, ale akceptując rzeczywistość. W ramach działalności charytatywnej przekazuje część przychodu ze swojej twórczości na wewnątrzmaciczne operacje płodu w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu oraz na Fundację Promocji Karmienia Piersią. Jest taką zwykłą – niezwykłą kobietą.”

Dziękuję! Beacie Pietrzak za nominację, a Kapitule Nagrody za jej przyznanie. Dziękuję również Burmistrzowi Miasta Lublińca, panu Edwardowi Maniurze oraz Zastępcy Burmistrza, pani Annie Jończyk-Drzymale. Za zorganizowanie uroczystości wręczenia nagrody, mimo, że gala „Być kobietą” miała się odbyć pół roku temu. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, również ten…

Dziękuję Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu, pani Joannie Brzezinie, za przyjęcie uroczystości wręczenia nagrody pod dach Biblioteki.

 

Gratuluję również pozostałym nominowanym Paniom, Ewelinie Kukowce i Iwonie Lampce.

Alicja Podgrodzka - laureatka nagrody Kapelusz Edyty

alicja-podgrodzka-kapelusz-edyty-2020-lubliniec

Zostaw Komentarz